Novi način bodovanja

Za upis u I. razred srednjeg obrazovanja u srednjim školama prijavljenim kandidatima vrednuju se i boduju zajednički, dodatan i poseban element.

ZAJEDNIČKI ELEMENT

Zajednički element za upis u sve srednjoškolske programe čine prosjeci svih zaključnih ocjena svih nastavnih predmeta na dvije decimale u posljednja četiri razreda osnovnog obrazovanja. Na takav način moguće je steći najviše 20 bodova.

Za upis u programe obrazovanja za stjecanje strukovne kvalifikacije i programe obrazovanja za vezane obrte u trajanju manjem od tri godine vrednuju se zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovnog obrazovanja iz nastavnih predmeta: Hrvatski jezik, Matematika i prvi strani jezik. Na takav način moguće je steći najviše 50 bodova.

Za upis u gimnazijske programe i programe obrazovanja za stjecanje strukovne kvalifikacije u trajanju od najmanje četiri godine vrednuju se i zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovnog obrazovanja iz nastavnih predmeta: Hrvatski jezik, Matematika i prvi strani jezik te triju nastavnih predmeta važnih za nastavak obrazovanja u pojedinim obrazovnim programima od kojih su dva propisana priloženim Popisom predmeta posebno važnih za upis, a jedan samostalno određuje srednja škola od obveznih nastavnih predmeta koji se uče u osnovnoj školi. Na takav način moguće je steći najviše 80 bodova.

U slučaju da kandidatu u svjedodžbama za posljednje četiri godine osnovnog obrazovanja nije upisana ocjena iz nekog od nastavnih predmeta koji su značajni za prijavu za upis, za utvrđivanje broja bodova iz toga nastavnoga predmeta koristi se prosjek svih zaključnih ocjena na dvije decimale u posljednja četiri razreda osnovnog obrazovanja.

DODATNI ELEMENT

Dodatni element čine sposobnosti i darovitosti učenika. Sposobnosti i darovitosti kandidata dokazuju se i vrednuju: na osnovi provjere (ispitivanja) posebnih vještina i sposobnosti; na osnovi postignutih rezultata na natjecanjima u znanju; na osnovi postignutih rezultata na natjecanjima školskih sportskih društava. Ovaj se element vrednuje kod upisa kandidata u programe likovne umjetnosti i dizajna, glazbene umjetnosti, plesne umjetnosti, iznimno darovitih kandidata, upis kandidata u razredne odjele za sportaše.

Još se vrednuju rezultati kandidata postignutih na natjecanjima iz znanja i u sportu (više o tome u Odluci).

POSEBAN ELEMENT

Poseban element vrednovanja čini uspjeh kandidata koji su ostvarili u otežanim uvjetima obrazovanja. Kandidatima će se priznati ostvarivanje isključivo jednoga (najpovoljnijega) od prava prema odredbama navedenim u Odluci bez obzira na to mogu li ostvariti dva ili više prava. Ta se prava odnose na upis kandidata s teškoćama u razvoju, kandidata sa zdravstvenim teškoćama te kandidata koji žive u otežanim uvjetima obrazovanja uzrokovanim nepovoljnim ekonomskim, socijalnim te odgojnim čimbenicima. Postoje još i neka prava (više u Odluci).

VAŽNO! Ukidaju se minimalni bodovni pragovi.

objavio: Branimir Červar   datum: 29. 4. 2014.